Kaliningrad

Rosja na Weekend

Czy zakup benzyny, aloholu i papierosów, musi być jedynym powodem dla którego Polacy przekraczają granicę z Obwodem Kaliningradzkim? Chcemy odejść od tego stereotypu i odwiedzić Kaliningrad ‘tak naprawdę’ – przyjechać na weekend lub krótką wycieczkę. Ze względu na dogodne położenie nasz pierwszy raz w Kaliningradzie może, ale oczywiście nie musi być bardzo krótki – jeżeli mieszkamy w północnej części Polski to nawet nie ma potrzeby zostawać na noc, tak więc odpada nam problem znalezienia noclegu w Kaliningradzie. Jeżeli natomiast jedziemy z Warszawy to musimy pokonać odległość około 350 kilometrów, dlatego w tym wypadku bardziej sensowne wydaje się zaplanowanie co najmniej jednego noclegu.

 

 

 

 

 

 

 

Wystarczy jednak, że stacjonujemy trochę bliżej któregoś z naszych przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim, a już możemy zaplanować sobie tylko jednodniową wycieczkę. Na przykład odległość z Gdańska do Kaliningradu to jedyne 150 kilometrów. Z drugiej strony, jeżeli podróżujemy z głębi kraju, a z jakichś przyczyn chcielibyśmy uniknąć rezerwowania noclegu lub samego zatrzymywania się na noc w Kaliningradzie, to przecież zawsze możemy zaplanować nocleg po polskiej stronie, w bliskiej odległości od granicy. W miejscowościach przygranicznych na pewno będziemy mogli liczyć na korzystną dla nas ofertę. 

 

 

 

Jak podróżować do Kaliningradu lub Jaki środek transportu wybrać? Najwygodniej byłoby oczywiście podróżować samochodem. Nie polecamy jednak tej opcji dla tych, którzy wybierają się do Kaliningradu po raz pierwszy. Dlaczego? Dla takich osób dość stresujący może być sam fakt pierwszego w życiu przyjazdu do Rosji, a w przypadku przemieszczania się własnym środkiem transportu dochodziłoby tutaj jeszcze samodzielne przekraczanie przejścia granicznego, do czego należałoby się na pewno odpowiednio przygotować. Łatwiejszą opcją wydaje się być skorzystanie z transportu komunikacji publicznej. Z kilku miast Polski do Kaliningradu regularnie kursują autobusy – z niektórych nawet po kilka razy dziennie! Podróżowanie nimi jest na tyle wygodne, że nie musimy samodzielnie ustalać trasy wyjazdu, ani dokładnie orientować się w obowiązkach kierowcy przekraczającego granicę. Jako pasażerowie mamy więc ułatwione zadanie, a dodatkowo autobus dowiezie nas do samego Kaliningradu gdzie możemy od razu rozpocząć zwiedzanie. Należy jedynie pamiętać by mieć ze sobą paszport, a w nim ważną wizę lub kartę małego ruchu granicznego.  Czytaj dalej...

Kaliningrad turystycznie
2008_0520_Kaliningrad_02

Fot. Peter Collins